Bergama Tur İçin Taksi Hizmeti

Bergama bölgesini gezmek istiyorsunuz fakat yanınıza bir yol arkadaşımı arıyorsunuz bu hizmetimiz tam size göre tüm bergama bölgesini Bergama Zeus Taksi ile gezebilirsiniz, tek yapmanız gereken bize ulaşmak.

Siz Bergama tatilinizin tadını çıkartın biz ulaşımınızı gerçekleştiririz.

Bergama Taksi İle / Nerelere Gidilir

Kozak Yaylası

Türkiye'nin en kaliteli çam fıstıklarının yetiştiği, bir doğa cennetidir. Antik Dönemden bu yana çam fıstığı, üzümü ve şarabı meşhurdur. Bölgede, Aşağıbey Köyü yakınlarında Roma Döneminden kalma Kaplıcalar ve Antik Perperene kenti yer almaktadır. Piknik alanları da bulunan yaylada; doğa ve köy turları yapılmakta, ayrıca dağcılık, av turizmi gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

SELİNOS VE ANTİK ÇAĞA TANIKLIK EDEN KÖPRÜLERİ

Antik Selinos Nehri'ni adeta bir gerdanlık gibi süsleyen Tarihi Bergama Köprüleri ağırlıklı olarak Roma Döneminde inşa edilmişlerdir. Osmanlılar tarafından çeşitli zamanlarda onarımları yapılan köprülerin kullanımı halen devam etmektedir.

KALE MAHALLESİ VE BERGAMA EVLERİ

Yaşayan en eski Bergama Evi örnekleri 18. yüzyıla aittir. Bergama’da birbirinden farklı ev tipleri vardır. Bunlar; hımış tekniğinde yapılmış Osmanlı dönemine ait geleneksel Türk Evleri ve batı etkili kagir, Rum Evleri ile 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren yapılmaya başlanan karma sistemdeki Cumhuriyet Dönemi evleridir. Gelişmiş plan özellikleri ve kapı-pencere, saçak, baca, kat silmesi, kapalı veya açık çıkmaları ile karakteristik cephe düzenleriyle Bergama evlerinin tamamı tescilli olup koruma altına alınmıştır.

AKROPOL

Helenistik dönemin en görkemli yerleşim merkezlerinden olan Bergama Akropol'ünün tarihi, M.Ö. VII.-VI. yüzyıllara kadar gitmektedir. Kent İ.Ö. 284-133 tarihleri arasında 150 yıl süren Pergamon Krallığı'nın başkenti olmuştur. Bergama Akropolü; Kale Tepesi'nde yapılan teraslamalar üzerine kurulmuş; tapınakları, sokakları, sosyal ve ticari meydanları ile Helenistik Dönemin en muhteşem şehir merkezlerindendir. Zeus Sunağı, Dionysos Tapınağı, Athena Tapınağı, Demeter Tapınağı, 200 bin tomar kitaptan oluşan ünlü Pergamon Kütüphanesi, Tiyatro, Gymnasion, Kral Sarayları, Traian Tapınağı, Su yolları, çeşmeler, sarnıçlar, Arsenaller Bergama Akropolü'nde inşa edilmiş dünyaca ünlü anıtlardır.

ASKLEPEİON

''Ölümün Yasaklandığı, Vasiyetnamelerin Açılmadığı Yer'' Modern tıbbın ve eczacılığın merkezi olan ve antik çağın en büyük sağlık yurdu olan Bergama Asklepion'u, İ.Ö. 4yy'de Sağlık Tanrısı Asklepios'a adanarak yapılmış ve İ.S. IV. yüzyıla kadar ünlü bir tedavi merkezi olarak etkinliğini sürdürmüştür. Üç temel öğe olan perhiz, sıcak ve soğuk banyo ile beden hareketlerinden oluşan tedavi şekillerinin yanında buluntulardan, küçük operasyonlarında yapıldığı anlaşılan Asklepeion'da ilaçla, şifalı bitkilerle, müzikle, su sesi, telkin ve rüya tabirlerine dayalı psikoterapi, çamur ve güneş banyolarıyla tedavi yöntemleri uygulanırdı. Bergama'nın güney batısında, sulak ve yeşil bir vadi içinde kurulan Asklepeion'a yaklaşık 1 km uzunlunda ki Kutsal Yol (Via Tecta) ile ulaşılırdı. Asklepeion Kütüphanesi, Tiyatrosu, Tapınakları, Kutsal Su ve Çeşmesi, Yeraltı Geçidi (Kriptoportikos) ile bugün konuklarını ağırlamaktadır. 1976 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan Uluslararası Grup Psikoterapileri Kongresi 1984 yılından bu yana her yıl Bergama Asklepeion'unda düzenlenmektedir.

SELÇUKLU MİNARE

Minarenin kare plânlı kürsüsü mermerden, gövde ise kesme taş ve tuğladan yapılmıştır. Kürsünün doğu cephesinde Bursa kemerli bir niş bulunur. Minareye giriş kuzey cephesinde yer alan yine Bursa kemerli niş içinde sivri kemerli kapıdan sağlanır. Kürsünün batı cephesindeki duvar kalıntısı minarenin camii harimine bitişik yapıldığını gösterir. Kürsüden silindirik minare gövdesine geçişte pabuç kısmından prizmatik üçgenler bulunur. Gövdenin alt kısmında geometrik baklava motifi, üst kısmında ise gövdeyi helezon şekilde çevreleyen patlıcan moru, firuze ve yeşile çalan sarı renkli sırlı ve ayrıca sırsız tuğlalardan oluşturulmuş süsleme programı görülür. Şerefe altı korkuluğa kadar genişleyerek mukarnas dizilerinden oluşturulmuştur. Sekiz kenarlı mermer korkuluk ajurlu geometrik süslemelidir. Sekizgen prizma şekilli petek taşa açılan yuvalara yerleştirilen ve ayrıca ortalarından duvara çivilenen altıgen tuğlalarla kaplanmıştır. Basit silmeyle geçilen taş külah oldukça basıktır. Minarenin ait olduğu camii yıktırılmış ve bu camiiye ait herhangi bir kitabe bugüne kadar bulunamamıştır.

ARASTA-OSMANLI ÇARŞISI

14.ve 15. yüzyıldan itibaren şekillenmeye başlayan Bergama Arastası, yüzyıllar boyunca farklı zana-atlara ev sahipliği yapmıştır. Bergama Arastası; çizmeciler, pabuççular, manifaturacılar, saraçlar ve zahireciler adında farklı loncaların bir araya gelmesinden oluşmuştur. Her loncanın küçük ve yanyana sıralanmış dükkânları Çınarlı Meydanlara bakmaktadır. Farklı dönemlerde Arasta içine han ve bedesten gibi ticari faaliyetlerin daha kolay sürdürülmesini sağlayan birimler de eklenmiştir. Günümüze ulaşan yapıların çoğunluğu 19. yüzyıldan kalmadır. Bu tarihin daha eskiye gidememesinin sebebi 1853 yılındaki büyük yangındır. Arasta içindeki dükkanların dış cephe onarımları 2007 - 2008 yılları arasında Bergama Belediyesi tarafından yapılmıştır.


Bergama bölgesinde ulaşım adına bergama içi, bergama dışı, özel turlar, havalimanı transfer yada dilediğiniz her hangi bir yere rahat ve güvenli bir yolculuk yapmanız için yalışıyoruz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde size bir telefon kadar yakınız. Bergama taksi olarak önceliğimiz güvenliğiniz ve konforunuzdur. Sizi de misafirlerimiz arasında görmekten onu duyar iyi tatiller dileriz. Bergama Zeus TaksiBergama Taksi, Bergama Zeus Taksi, bergama taxi, bergama zeus taxi, bergamada taksi, izmir bergama taksi, bergama havalimanı transfer, bergama air port transfer, pergemon taxi, pergemom taxi, bergamada taksi çağırma, bergama otogar taksi, bergama garaj taksi, bergama hastane taksi, bergamada taksi, alo taksi, havalimanı taksi, bergama alo taksi, bergama zeus taksi, zeus taksi, zeus alo taksi, bergama garaj taksi, bergama taksi firmaları

HEMEN ARA